il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP I'LL MARK BRAINLEST
is this a thesis statement?
help please its timed
4.3 m to centimeters
Other than Georgia, how did most Southern states respond to the Brown decision? O They accepted the decision and started the process of integration. O They resi
19. Who was considered to be the first problematic Roman dictator? Cornelius Sulla Gnaeus Pompey Julius Caesar Marcus Crassus
Read this statement. This web site must be factually accurate because it's full or accurate facts. What type of logical fallacy is this statement? A. A non se
If x+6>2x+4, which of the following is NOT a possible value for x?
The transformation indicated on the graph is a: reflection translation rotation
Which is a feature of long-form journalism that shorter news articles do not have? 1.facts 2.transitions 3.analysis