urquhartarianna17
urquhartarianna17 urquhartarianna17
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Leslie can buy 88-pound bag of dog food for $ 7.40$7.40 or a 44-pound bag of the same dog food for $ 5.38$5.38.
​Which is the better buy?

Respuesta :

hrobin4
hrobin4 hrobin4
  • 04-03-2021

a 88-pound bag of dog food for $7.40.

Answer Link
georgegage georgegage
  • 04-03-2021

Answer:

$ 5.38 because it is less expensive and easier to bye

Step-by-step explanation:

compare the money value and total and then compare to find out which is the best one

Answer Link

Otras preguntas

In 1940 What was Germany’s initial strategy for conquering Britain?
Rectangular classroom seats 72 students. If the seats were rearragned with 3 more seats rows in each row, the classroom would have 2 fewer rows. Find the origin
Write equation in function form 4x+y=10
1/3(9x+27)-4=1/2(2x+54)
What is a scale on a map?
Natalie picked 135 berries in 15 minutes. If she continues picking at that rate, how long will it take her to pick 486 berries?
Among other things, the romantics valued: a. individualism, the belief in the uniqueness of each person. b. socialism, a system in which society owns and contr
1/7(x+21)=-6 answer ?
Write equation in function form 6-y=17x
which property you used.64+58=                    +64