bellabellapanda70
bellabellapanda70 bellabellapanda70
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 kg of butter is $ 904. what will be the cost of 14 kg of butter

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:

$1582

Step-by-step explanation:

cost of each kg 904/8=113

cost of 14 kg 113x14=1582

the cost of 14 kg of butter is $1582

Answer Link

Otras preguntas

The sum of first 'n' terms. Sn of a particular Arithmetic Progression is given by Sn=12n - 2n^2. Find the first term and the common difference
If 1/2 of a loaf of brown bread costs R6,how much will 2 halves cost​
how many atoms of hydrogen and oxygen are present in 5 gm of HNO3​
Which of these sentences uses quotation marks and other punctuation correctly? Cinderella's fairy godmother had said something about 'pumpkins at midnight, but
Find an equation of the line having the given slope and containing the given point m= - 8, (2,5) The equation of the line is y= (Simplify your answer. Type your
What is the area of the trapezoid shown below? 2 15 12 help fast please!!!
Can someone please help with this equation thank you
You measure the mass of an unknown piece of metal to be 325 grams. The volume of the metal is measured to be 16.8 cm3. What is the density of the piece of metal
does ax + by + c = 0 represent an equation of line, if a = b = 0?​
Explain the general properties of aqueous solution based on the following support your answer with examples for each case 1. Electrolytes versus non-electrolyt