tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

What does inadequate space mean?
how did Spain establish he Americas? .strait of gibraltar
Why is the heliocentric theory so important?
find a equation with a cube x3 =1000
at railroad crossings, you must stop at least _____ from the nearest rail if a flagger is warning of an oncoming train. a. 10 ft b. 15 ft c. 20 ft d. 25 ft
Michelle buys 13 bags of gravel for her fish aquarium. If each bag weighs 12 pounds,how many pounds of gravel did she buy?
What is the difference of the polynomials? (8r6s3 – 9r5s4 + 3r4s5) – (2r4s5 – 5r3s6 – 4r5s4)
The point A (-5, -2) is reflected over the line y = -1, and then is reflected over the line x = 3. What are the coordinates of A
In a matrix, can there be decimals and fractions?
Please Simplify 8k-5-2k+1