baddievibes011408
baddievibes011408 baddievibes011408
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

If Madelyn bought five pounds of bananas for $1.20. What was the price per pound? At this price, what will be the cost of 6 pounds of bananas?​

Respuesta :

Maddycolgrove
Maddycolgrove Maddycolgrove
  • 03-03-2021

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 1.20 by 5 (which is 0.24) then you can multiply that by 6 to get 1.44 or you can just add the 0.24 to 1.20

Answers:

Pt A- 0.24

Pt B- 1.44

Answer Link

Otras preguntas

What fraction is the same as seven tenths
How do you multiply 2/9 x 3? I got 6/9 and my teacher says that your numerator has to be bigger than your denominator. Plus I have to simplify
cara untuk memperkuat posisi ekonomi negara dikawasan asia tenggara
Word: retrospective Need an Antynm Answers: A. forward-looking. B. modest C. fearful D. inward-looking E. delightful
A 1-kilogram coconut falls out of a tree from a height of 3 meters. Determine the coconut's kinetic energy.
what are the two important jobs of photosynthesis
The ability to reason well is necessary for modern workers because __________. a. Communication with other workers will be difficult b. Creativity is not valued
why was the decision to leave french forces behind the maginot line disastrous for europe
In 1978, President Carter convinced the U.S. Senate to ratify a treaty that would turn over the __________ to Panama by the end of 1999. a. Sandinistas b. Panam
Find the molarity of the following solutions: 0.5 moles of sodium chloride is dissolved to make 0.05 liters of solution.