ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

You have n warehouses and n shops. At each warehouse, a truck is loaded with enough goods to supply one shop. There are m roads, each going from a warehouse to
How is machines an example of the concept of globalization
What type of government was established following the English Civil War? A. Limited Monarchy B. Constitutional Monarchy C. Dictatorship D. Absolute Monarchy
How many 3-digit numbers can you write if you cannot use any other digits except 4 and 6?
I needed help on this
policies argume 2. Answer any five questions: a. A few simple rules will keep you, not from all error, but from silly error. Bertrand Russia forwards few rules
Find out the municipal taxes you are subjected to. Calculate your average annual tax payments to your municipality. (I'm not sure what this question for my onli
Eric makes a fruit salad. He uses 1/2 cup blueberries, 2/3 cup strawberries, and 3/4 cup apples. How much fruit did Eric use in all? Enter your answer as a mixe
EFGH is an isosceles trapezoid and EFGI is a parallelogram. If m∠IEF = 36°, then m∠HGI = ° (Blank 1).
GIVEN THAT GENERAL TERM =7n+4 evaluate sum of 5th termand 6th term