iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

Unlike catastrophism, _______ states that mountains formed slowly over time. Don’t have any choices to choose from!
According to a published study, 13% of men has been involved in a minor traffic accident. Suppose we have randomly and independently sampled 400 and asked each
In a game of football outdoors on a cold day, a player will begin to feel exhausted after using approximately 8.0 × 105 J of internal energy. (a) One player, dr
Graph the functions and approximate an x-value in which the exponential function surpasses the polynomial function. f(x) = 4x g(x) = 4x2 The 2 in the 2nd equat
f(x) = x2 + 5x - 1 is shifted 3 units left. The result is g(x). What is g(x)?
Which graph represents a function? Select one:
Can someone please explain to me how to solve this problem? Thank you.
Which numbers are real numbers ? Select ALL correct answers.
What is the equation?
The length of a rectangle is 3 yd more than twice the width x . The area is 230 yd 2 .