tiffanymartinez0115 tiffanymartinez0115
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Simone buys slices of pizza that cost $1.25 each. She spends a total of $11.25 on them. Which
equation below could be solved to find the number of slices that Simone bought?

Respuesta :

debmc7
debmc7 debmc7
  • 01-03-2021
Well, I can’t see your choices, but hopefully one looks something like this:

1.25x = 11.25
Or
x = 11.25/1.25

Feel free to put more information in the comments, and I will help.
Answer Link

Otras preguntas

According to social-role theory, today's gender differences exist because of
PLEASE HELP Trig Idenities
A cereal company fills boxes with 16 ounces of cereal. the acceptable percent error in filling a box is 2.5%. find the least and the greatest acceptable weights
write a fraction you could multiply by the number 4 and have a product less than 4.
Where can print sources usually be found
Sara bought a 16-ounce jar of strawberry jam for $3.20 what is the unit price?
Do you think Donald Trump should be our rightful president? If not why? Who do you think was our best president?
Which statement is false? A. Use critical thinking skills to break down and analyze media messages. B. Media literacy is the ability to read the words in commer
please help... Why is it so important for art critics to get their reviews published by the media?
The Clean Air Act would be a reason for the Environmental Protection Agency (EPA) to regulate car emissions. true or false