faithWM
faithWM faithWM
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

What is the better buy? 2 for $3.00 (Or) 8 For $12.40

Respuesta :

AshDork
AshDork AshDork
  • 02-02-2021

Answer:I say 8 for $12.40

Step-by-step explanation:

Answer Link
lacykailey44 lacykailey44
  • 02-02-2021

Answer:

8 for 12.50

Step-by-step explanation:

12.50/8 = 1.55

3.00/2= 1.50

youre getting 6 more pens for only 5 cents more

Answer Link

Otras preguntas

What other property of the object increases as well?
When making a guess, you are forming a_______. Can you help me complete this sentence??!?!!?
three times a number is 42. What is the number?
How many eighty fours are in 672
Joe has pocket money he spends a fifth of it he has £2 left how much pocket money did he have?
what is the value of the expression? 4^3 • 4 ^−5 A. 4^−15 B. 4^−2 C. 4^2 D. 4^8 i thought it was d. but im not sure what to do to solve -_- PLEASE HELP!!
Match each item in Column A to an answer in Column B. 2. What is the distance between the two points on a number line? Column A Column B 1. X = –6, Y = 11 2. P
name the biome that has nutrient rich soil and is most often used for agriculture
if a square has an area of 225 square feet what is the length of each side
What other property of the object increases as well?