nickishark nickishark
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Kelly paid $14.30 for 3.25 pounds of chicken what the price per chcken

Respuesta :

ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

the price per pound : 14.3/3.25 =$4.4/ pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Eric has 31 golf balls that he bought in sets of 9. How many sets of golf balls does Eric still have left?
Which of the following could be used to evaluate the expression -6 ( 4 2/3) ? A (-6) (4) + (-6) 2/3 B:( -6 ) (4) x (-6) 2/3 C: ( -6+4 ) + (-6+ 2/3) D: (-6+4)x
In △ABC, point P∈ AC with AP:PC=1:3, point Q∈ AB so that AQ:QB=3:4, Find the ratios APBQ : APBC and AAQP : AABC.
if you can see an organism without a microscope which of the following do you know is false about the organism ? It's multicellular It is made of prokaryotic c
Tell three things you know adding and subtracting numbers
The file was vanished into the thin air,Here 'thin air' means
Which set of adjectives best describes the manner in which Mrs. Das treats her daughter Tina in the story?
solve for x x+1/×=-7/x-12
a cookie recipe uses 6 cups of brown sugar for every 9 cups of white sugar. How many cups of brown sugar is needed if I use 24 cups of white sugar
Based on the photograph, what is Alice Paul celebrating