averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

If both the president and the Vice President were killed at the same time would there be an immediate presidential election?
4 less than 5 times a number is equal to 11
You can enter text on a slide by using: placeholders textboxes flow charts
Can you use Expo (dry eraser) markers to draw on your face? Will it do any damage to your skin?
Which word in the sentence is the predicate nominative? At the fair, the turtle races have become an annual event. A. event B. annual C. races D. fair
Fill in the blank with the correct pronoun. Hillary's sister does not practice as much as _____ . she her I
how does P minus 13 equals -2
Which individuals in the pedigree are identified and labeled carriers for red-green color blindness?
What are the two pieces that make up James Madison's compound government
6/100 as a reduced fraction