mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Which conflict from The Tragedy of Julius Caesar is not an example of external conflict? A)Brutus and Cassius’ argument about bribes B)Octavius and Mark Antony’
What is bigger 3,906 or 1,638
Which of the following is NOT a pure substance? a. solution b. element c. molecule d. compound
. A failure of the red-sensitive nerves in the eye to respond to light properly causes A. color blindness. B. chromatic aberration. C. farsightedness. D. astig
What is greater, 5/7 or 4/6?
Isabel Burnell wanted to impress her classmates with the new doll's house. a. Active b. Passive
Which of the following statements most accurately describes both "To My Dear Loving Husband" and "To the King's Most Excellent Majesty"?
Of these four words, which one is most likely to have a negative flavor? A. Distract B. Confound C. Harangue D. Meander
James bought 5 boxes of cookies and 2 cakes at the store for his party. The cakes cost $4 each and his total bill was $28.50, how much was each box of cookies?
The cardiovascular system is also known as the ________.