june72
june72 june72
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $3.75.
At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

ImNoThErE90
ImNoThErE90 ImNoThErE90
  • 03-12-2020

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Lets find the unit rate first! 3.75/3 because that is the problem. Now once we divide that we get 1.25. With 1.25 we multiply by 2 to get your answer of 2.50!

Have a good day!

Answer Link
dc777new11
dc777new11 dc777new11
  • 03-12-2020

Answer:

The answer am almost postive is 2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The study of the natural processes that occur in the environment on humans affect them is called
What is 0.03703704 as a fraction
speed with direction is called
the _______ is where the geosphere meets the ocean
What is the equation and solution for. D=12 for 4d-24-12=0
Write an integer to represent the final temperature. The day started out at 6 am as 32 degrees rose 24 degrees by noon and dropped 14 degrees at 6 pm
what is 3,197,485,026 in expanded form
Convert each number from scientific notation to standard notation. (A) 1.18 x 10to the power of 3 (B) 6.701 x 10-2
this is science they just dont have the subject buy anyways describe interactions you have with the environment that you depend on to meet your basic needs   ho
how does oral history help us understand the past