powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

Which point lies on the graph of x = -3
the presidential election campaign fund was created in 1971 to provide
What is the value of x? Enter your answer in the box. x =
Which of the following observations would indicate that a material is a pure substance? It does not dissolve in water. It changes color after heating, It cannot
There should not be a "disconnect between your work and the answer Lists Exercise 8.6 How many 3-element lists can be formed whose entries are drawn from a pool
Grace pushes her foot against the wall with a force of 35 N while she standson a skateboard. Her mass, including the skateboard, is 55 kg. What is herrate of ac
Three potential employees took an aptitude test. Each person took a different version of the test. The scores are reported below. Nico got a score of 88.3; this
I need to find perimeter of outside square. If x=3.
Which of the following system of government is currently used by the most nation
A barrel of oil contains 42.0 gallons. How many liters is this? (1gal 3.785 L) 9.9 L O 11 L 158L 142L O 178L