petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Solve the given differential equation by finding, as in Example 4 from Section 2.4, an appropriate integrating factor. y(6x y 6) dx (6x 2y) dy
Why is it unlikely for stable life to develop over the first few hundred million years of Earth's history
Someone please help me with this algebra problem
Guys I need help!!! Is (1, 4) a solution to the equation y = 8x − 4?
Paula is gathering sources for her essay on population changes in her state over the last decade. Which would be accurate sources to use for her essay? Select
Que come un conejo????????
Help,anyone can help me do quetion,I will mark brainlest.​
How did Alfred Thayer Mahan believe the United States could best secure its interests? A. With missionary efforts to expand Christian ideology B. With political
which statement best describes the significance of the Magna Carta
Nitrogen and hydrogen react to form ammonia, like this:N2(g)+3H2(g)→2NH3(g)Use this chemical equation to answer the questions below.Suppose 135, mmol of N₂ and