BigMike35
BigMike35 BigMike35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three pounds of bananas weigh $1.89. How much is it for 5 lbs of bananas

Respuesta :

ogathers733 ogathers733
  • 03-12-2020

Answer:

The correct answer is $3.15

Step-by-step explanation:

To find the answer you do $1.89 divided by 3 to find the unit rate,which is 63 cents. Then you do 5 times 63 cents to equal $3.15.

HAVE A GOOD DAY!

Answer Link

Otras preguntas

What's the word for wandering about; tending to move around, travel
What was the major purpose of the Truman Doctrine?
What's the other term for: lacking respect; scornful
How to find the reference angle of -11pi/3 ?
What's the other term for: explosive or changing very quickly
Which expression is equivalent to 27/125
Solve the quadratic by factoring 2X²-2X-12=0
What's the word for looking down on others; proud and scornful
what is 12minus 2 multiply 6 plus 2 divide by 2
Amy raised £n for charity. Chris raised £18 more then any. The mean amount raised by the two of them is £45. Work out how much money each one of them raised