jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

What would you do if you were able to communicate with animals?
the principle of _____ stated that the federal governments powers should be limited to those clearly assigned to it by the constitution
Add and simplify (4-3n-5n^2)+(-2+n-3n^2) A. -2-2n-8n^2 B. -2-4n-8n^2 C.2-4n-8n^2 D. 2-2n-8n^2
Plz help, and only the right answer.
Kathryn buys 8 cups of coffee and 2 bagels one day and pays $31. Harry buys 3 cups of coffee and 3 bagels the same day and pays $17.25. How much is each cup of
Which is a counterexample to the following conjecture? The difference of two numbers is less than at least one of the numbers. (–4) – (­–9) = 5 (–3) – 5 = –8 8
help me asap please!!.... :3
Study the progression of African societies. What are the final two progressions as a trading town continues to expand? A city, then territory B territory, then
What were some of the rules that Siddhartha Gautama said were needed for personal salvation?
Can i please get help with them s question?