caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

PLSSSSSSSSSSSSS HELPPPPPPPPPPPPPPP
The process that causes a spark to occur when the discharge wand is close to the Van de Graaff generator is similar to the process that causes lightning to form
Debbie's Cupcakes recently sold 3 vanilla cupcakes and 3 other cupcakes. What is the experimental probability that the next cupcake sold will be a vanilla cupca
help please help me
9. What is the vertex of the function? f(x) = 3x² - 8x + 10​
A shopkeeper bought 30 pens for 150 and sold 20 of them for 140. Find his profit or loss percentage
Indicate the charge carried by the following atomic particles: a. Proton: _?_ b. Neutron: _?_ c. Electron: _?_
Price Number of Baskets Sold$ 20 318 516 714 1012 1510 30The table shows the demand schedule facing Nina, a monopolist selling baskets. What is the change in to
what types of jobs are there in a command economy
Many adolescents go through family histories to discover their roots, or genealogy. What aspect of identity formation does this help an individual solidify