rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

find the sum of 3b/b+2 and 12/b+2 and express it in simplest form
In a right-angled triangle, the side opposite the right angle is unknown, how do you find out the unknown length? (Hypotenuse I think)
what two large alliances took shape before the beginning of world war 1
How did world war 1 contribute to the collapse of the Russian monarchy?
Which of the following is a requirement for membership in either the Democratic or Republican Party? A. pass a test on the party philosophy B. pay a cert
Identify true statements. (a) A sequence is either arithmetic or geometric. (b) An arithmetic sequence is either increasing or decreasing if common difference i
When the following is balanced, C₄H₁₀ + O₂ → CO₂ + H₂O, what is the coefficient of CO₂? a. 2 b. 4 c. 8 d. 10 e. 13
Mary is making a pinata that has a ball-like shape. The pinata has a surface area of 40 feet. Use the formula for the surface area of a sphere: (S=4πr^2) to fin
How do u answer 3(x+2)=x-18
i need a diagram for how a scrap heap magnet works