doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

one egg carton holds 12 eggs .how many cartons  are you able  to fill with 60 eggs.help me please.
how do I write 0.25 as a fraction in its simplists form
67.943 in expanded form
give me a sentence that has the words prosper and profit
-2m + 4m + 5 = -3 Tell me what you did please!
What is the best estimate product for 289 and 7
What is 8.7 billion as a scientific notation
find the opposite or additive inverse of 48 =
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side if a square window by finding a square root of the area, why is there only
Where are genes located?