Seudónimo Seudónimo
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate of a 13 ounce of package of pustachios cost $5.99

Respuesta :

carrah13
carrah13 carrah13
  • 03-10-2016
5.99 ÷13 =0.46
the unit rate is about 0.46 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

What is the sign of the product (–7)(–2)(–5)(1)? Positive, because the products (–7)(–2) and (–5)(1) are negative, and the product of two negative numbers is p
Which event marks the climax in "the glass of milk"? the boy finds work loading cargo. the boy eats and drinks the milk and cookies that he knows he cannot pay
If the pendulum is allowed to continue to swing, it will eventually come to a stop. explain why.
Which statement is not true? All planets revolve around the sun. Some planets revolve backwards. All planetary orbits are elliptical. All planets spin/rotat
who was Cristóbal Colón?
Is 5.875 bigger than 5.8
What provides energy to move electrons and generate an electric current? A. an insulator B. a voltage source C. a conductor D. a wire
Which factor plays the biggest role in delaying the detection of childhood diseases? A. Overprotective parenting B. Multiple infections C. Lack of heal
your friend falls down the stairs from the second floor and can hardly stand
To run for senate a candidate must be A.) a resident of the United States for four years B.) 30 years of age C.) willing to serve two terms D.) a resident of