ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

what is the mass of a cannon ball if a force 2500 N gives the cannon ball an acceleration of 200 m/s squared?
o is the centre of a circle PQ is a chord and PT is a tangent at P if angle POQ is 70° then find angle TPQ
Help me with these fill in the blank Spanish questions. Complete the following sentences using the correct form the verbs in parenthesis. Then after you answer
how to differentiate?
What is the quotient of the following division problem? A. x + 2 B. x + 1 C. x2 + 3x + 2 D. 0
17 – 6 × 10 ÷ 2 + 12
How do I write a recursive funtion for 2000 trees to start with and it increases by 200 trees per year?
of the 90 students who sat for a test,24 students passed .find the ratio of the number of students who passed the test to thenumber of students who did not .giv
how could you increase the kinetic thermal energy of a water
Which of the following terms has the coefficient with the largest value? a. x4 b. 5x c. 2x5 d. 4x4