pa3tricherit
pa3tricherit pa3tricherit
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

if a 13 ounce cereal box cost five dollars what is the unit price per ounce

Respuesta :

samantha84848
samantha84848 samantha84848
  • 02-10-2016
$2.60 since all you have to do is divide 13 by 5. 
Answer Link

Otras preguntas

What was the motivation of the abolitionists?
Which types of conflict can you infer from the passage? “Where there are pistol shots, there are men. Where there are men, there is food,” he thought. "But what
4x - 3 factored. I have been trying to factor problems all night
explain how to find the degree of a polynomial
From 1980 to 2000, the consumer price index increased from 122.5 to 181. If a pound of tomatoes cost $0.75 in 1980 and the price of tomatoes increased at the sa
A line that is perpendicular to 3y = 11 - 8x has slope m=___
Leftover nuclear weapons from the Cold War that are sold on the black market are called _____. A)germ bombs B)dirty bombs C)"loose nukes" D)radiological nukes
A city had 5.4 inches of rain in September and 4.5 inches of rain in October. What is the difference in rainfall between the two months?
B, D and C are the correct answers
What is the best way to emphasize a point when giving a speech? A. Clap your hands together B. Raise the level of your voice C. Ask the audience to pay attentio