taylormhughes1
taylormhughes1 taylormhughes1
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-Pound package of cheese costs $15.72. A 1/2 – pound package costs $2.99. Which package is cheaper per pound? By how much?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-11-2020

Answer:

The 3lb package is cheaper by $2.22

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The rabbit population in a certain area is 500​% of last​ year's population. There are 700 rabbits this year. How many were there last​ year? please explain spe
The sum of the first 6 terms of a geometric series is 15, 624 and the common ratio is 5 What is the first term of the series?
What is the solution to the equation 2/3x-2=2/7
How many 9's are in 99
Read the sentence. Please reorganize the books according to their subjects. What is the mood of the underlined verb? O indicative O subjunctive O imperative O
How many liters of a 90% acid solution must be added to 6 liters of a 15% acid solution to obtain a 40% acid solution?
Mel has to put the greatest number ofbolts and nuts in each box so each boxhas the same number of bolts and thesame number of nuts. Should Mel use thegreatest c
What is the equation of the line that passes through the point (5,0) and has a slope of 1
A photon has an energy of 1.10 x 10 -13 j. What is the photon's wavelength? What type of electromagnetic radiation is it?
I need help with this proof