adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

A man was 62 years old 18 years ago.what Will be his age in 6 years time​
KEY QUESTION: WHAT WAS THE IMPACT OF PSEUDOSCIENTIFIC IDEAS OF RACE ON THE JEWISH NATION BY THE NAZI GERMANY DURING THE PERIOD 1933 TO 1946?
Help please I’ll give extra points
Which expression is equivalent to 2w? w+w 2w+w 2w-w w+2
why do we need to know the different abbreviation of measurements and its equivalent?
xsquared minus 6x =0
Consider the table below and answer the probability question. Write your answer as a percentage rounded to 1 decimal. Kroger Wal-Mart Trader Joe's Total South s
active and passive are types of verb? A.phrases. B.tense. C.mood. D.voice.​
Which types of electron orbitals will have a higher energy than a 4 d orbital?
PLS HELP Find the value of x. * A and B are midpoints.