velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following models a geometric sequence. Select all that apply. 1) The amount of cell phone users increases by 33% every year. 2) Amount of cakes
find each function value. 1). f(1)if f(x) = x+ 3 2). f (6) if f(x) =2x 3). f(4) if f(x) =5x-4 need help with all 3 questions step by step
Most Americans considered Jay's treaty as
Identify the community project and explain the services offered in addressing social or environmental issues in a community of your own choice
How do simple machines make work easier? A.They change the strength or direction of a force. B.They maintain the distance of a force. C.They apply force quickl
what does abrrevation mean
A rainforest is an example of a _____. -biome -community -habitat -population
what does Antidisestablishmentarianism mean
help .me with those two questions
figurative : literal :: A.words : letters B.symbolic : actual C.lie : truth D.reflection : water Find the pair of words that has the same kind of relationship a