diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

I need help to this problem very difficult
The wavelength of one line in the emission spectrum of c is 538 nm. what is the energy of one photon with this wavelength?
Some isosceles triangles are equilateral True False
Evaluate why the inflation-unemployment trade-off disappears in the long run.
A chemical signal that travels through the bloodstream is part of the _____________ system, while a chemical signal released into a synapse by an axon is part o
Chem help please Consider the reaction: ?Li(s)+?N2(g)—->?Li3N(s) Calculate the mass of Lithium nitride formed from 33.6524g of nitrogen gas and 58.7032g lith
Who was the first 3 people to walk on the moon? please help
18 acres are to be divided into 2/3 acre lots each, how many lots will there be in total?
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
the point slope form of the line is