Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer Choose the CONJUNCTION. I like brownies, but I like chocolate ice cream best of all! OA. but OB. of O C. all
You are standing in front of a pool of water and see your face in the water but when a stone is dropped into the pool you no more see your faceExplain why plea
what is the difference between work done by fuel and work done by moving object??​
How to convert 25.12% into a fraction of 10,000
How is faster motion displayed in terms of slope
a noun clause... A. begins with that, what, whatever, whoever, whomever, when, or why. B. can function as a subject, direct object, indirect object, object of p
Can someone plz help with my polymer lab report! 100 pionts Borax Elmer's White Glue graduated cylinder (or teaspoon and 1/2 cup measuring cup) tap water dixie
Decrease £180 by 12.5%
Who created this piece of art? A. Raphael B. El Greco C. Parmigianino D. Jacopo da Pontormo
what fraction of 60 is the number 90? what fraction of 60 is the number 20? what fraction of 60 is the number 24? what fraction of 60 is the number 30?