ssheumaker
ssheumaker ssheumaker
  • 03-11-2014
  • Mathematics
contestada

A 32 oz bottle of fruit juice costs $6.72.

What is the cost of the juice per ounce?

$

Respuesta :

luana
luana luana
  • 03-11-2014
[tex]32\ ounces\ cost\ 6,72\$\\ 1\ ounce\ costs\ x\\\\ Making\ ratio:\\ 32-6,72\\ 1-x\\\\\ Cross\ multiplication:\\ 32x=6,72*1\\ 32x=6,72\ \ \ \ | divide\ by\ 32\\ x=0,21\$\\\\ One\ ounce\ costs\ 0,21\$.[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

List the pros and cons of a savings account.
What is the smallest four digit odd number you can make
North Africa and Italy both border the what? a. Mediterranean Sea. b. Red Sea. c. Persian Gulf. d. Caspian Sea.
What is one half divided by two thirds
What times what equals 169
The Sanchez family is going on vacation. If they drive for 3 hours at the posted speed (Speed limit is 65), how many miles will they travel?
Write the expression that shows 3 times the sixth power of 10
at the pet fair, Darlene's dog weighed 5 times as much as leah's dog. Together, the dogs weighed 84 pounds. how much did each dog weigh? complete the bar model.
The two groups that have the largest population in Canada are the British and _____.
Consider the formula for glucose: C6H12O6. What does this indicate about the relationship of the reactants to glucose?