meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

to compose strong, compelling sentences, avoid using a. forms of the verb to be. b. short, simple sentences. c. clauses as modifiers. d. dependent clauses.
A recipe uses 1 1/2 teaspoons of baking powder to make 8 blueberry muffin how much baking powder is needed to make 36 muffins
What is the rate of 9 tennis balls come in 3 cans
An emotional change that accompanies middle adulthood is
one hundred years later the negro remains bondage o the color of their skin. This is an example of______? please help need right away!!!!!!!!!!!!
I need help with numbers 3,4 and 5
if you're creating an opening paragraph and you present supporting details in the beginning, your topic sentence is most likely to be a. at the end of the parag
Selections made with replacement are considered to be​ _______.
Draw or write to explain why 1 hundreds 4 tens and 14 tens name amoun0t.
what was the “court-packing” plan? a. a plan devised by fdr to add new justices to the supreme court who would rule in favor of new deal legislation b. a plan d