sofiarestifo24 sofiarestifo24
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

One store is selling 3/4 of a bushel of apples for 9$ and another store is selling 2/3 of a bushel of apples for $9 which store has a better deal explain

Respuesta :

cierrajr127 cierrajr127
  • 02-09-2016
2/3 is the better deal because you a splitting the bushel into larger portions.  The more that you have to split something, the less you will get.
Answer Link

Otras preguntas

Plz answer this question
The angle of the roof on Libby's dollhouse is 56o. She built a scale model of the dollhouse with a scale ratio of 1:4. What is the measure of the angle of the r
Write a simplified expression for the area of the rectangle. Length: 9.6x+7 Width: 2.5
Find x. 7/8 of x is 14.
What do plants manufacture from glucose? nitrogen water minerals protein
A rock has a volume of mban mass of 60 grams. What is its density?
please help!!!! i will give 100 pts if you help with the correct answer, The states that price and quantity move in opposite directions
In which state of matter do individual atoms all take on the same qualities and, for our purposes, become one blob?
True or false, to set your shutter speed you dial in to the number closest to double your frame 65 Points)
Please help me please find ​