Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

how many minutes is it before 12 noon if 20 minutes ago it was three times as many minutes after 9 am
solve quadratic equation by factoring How do you do it 3k^2 + 72 = 33k
Which text exemplifies the anti-Victorianism prevalent in the early twentieth century? a) Eminent Victorians b) Jungle Books c) Philistine Victorians d) The
Tatum weighs 47.39 kilograms.What is is her mass rounded to the nearest whole number?A.50 KilogramsB.48 KilogramsC.47.4 KilogramsD.47 Kilograms
How do you think the people conquered by the Romans felt about their new rulers
Why was capturing egypt's suez canal so important to the axis powers?
What would be m minus 4 in an algebraic expression
Maria exercises for 2 1/7 hours every Saturday. She runs for 1/3 of the time that she exercises. How much time does she spend running every Saturday?
What percent is 150 sq ft of 3000 sq ft
How many corners are in a rectangle and how many flat faces