mfaizankhankhar mfaizankhankhar
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

10 kg of tea leaves when 3 kg of tea leaves cost $18

Respuesta :

goalejandro23 goalejandro23
  • 02-06-2020

Answer:

$60 for 10kg of tea leaves.

Step-by-step explanation:

1.- divide $18 by 3kg to determine the price of a single tea leaf.

18/3 = 6

1 tea leaf costs $6

2.- multiply the price of a single leaf by the number of leaves you want.

10 x 6 = 60

Answer Link

Otras preguntas

why were people supporting the british troops in colonies?
Which equation has no solution?
1. Great Britain was invaded and settled by all of the following except a. Romans b. Angles and Saxons c. Vikings d. Normans e. Greeks
help and will give brainly. PLEASEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!
11. Which statements are true about the USA in the early years of World War 1 point 1? (Check all that apply) • The United States exported guns, ammo and other
Graph the Linear Equation y=5x
Explain what “Rule of Law” is and why a civilized country needs it. Explain four ways laws protect our citizens and reference a specific law for each one.
Please help:) I really need help
* WILL GIVE BRAINLIEST* Choose and type out any paragraph from a play or film script you find online or in print. Then, describe what types of camera shots you
from Patrick Henry’s speech to the Virginia Convention All the following excerpts reflect the speaker’s acknowledgement of the opposition EXCEPT: A. “I ask gent