nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

how are stem cells different from other cells in an adult animal?
You are using 0.05 gallons per mile of a SUV gas tank that holds 16 gallons. y = - 0.05x + 16. (Or, if you wish you may use y = 16 - 0.05x. They are the same eq
Which of the following is a composite number? A. 91 B. 29 C. 13 D. 139
Which branch are appointed
Which of these items would be a renewable resource? A. coal b. trees c. gasoline d. oil
If three bags of birdseed cost $14.16, how much will 14 bags cost? A. $33.71 B. $66.08 C. $30.34 D. $70.80
A number, twice that number, and one-third of that number are added. The result is 20. What is the number?
Fishing is the leading industry in _____. Canada Greenland Mexico U.S.
The National Reclamation Act directly affected the management of which natural resource? a. oil b. coal c. water d. lumber
(7 + 3i ) - (2 + 3i ) =