kimberlylabadie
kimberlylabadie kimberlylabadie
  • 05-05-2020
  • Mathematics
contestada

FIND THE UNIT RATE:

A 40 lb. bag of potatoes cost $24

Respuesta :

rojasadan366
rojasadan366 rojasadan366
  • 05-05-2020
Wdym by unit rate? I’m guessing u divide 40lb by $24
Answer Link

Otras preguntas

What does Vivien plan to do when she leaves Guenevere’s home in King Arthur's Socks: A Comedy in One Act? visit Lancelot’s wife at her home offer Lancelot three
How does personality affect a person’s response to stress? It affects the person’s sense of self. It affects assessment of a situation. It affects the per
What Is A scuba divers biggest enemy
need help with questions 1 and 2
The cost of coffee is determined by the type of coffee beans that are mixed together. The cost of a local mix of Arabica and Robusta beans is modeled by the equ
Erica and Matt earn the same amount of money each month. Erica saves 3/10 of her earnings. Matt's saves 3/6 of his earnings. Which explanation correctly tells w
A person leaves home at 8:00 a.m. and drives to a destination at a rate of 40 mph. The person returns at a rate of 25 mph and arrives at 2:30 p.m. How far was t
Are my answers correct
What were the factors that contributed to the shift from a barter economy to a money economy in the high middle ages?
Which visual aid would most help a speech about melting polar ice caps? A. A cartoon of a polar bear struggling to stay alive B. A list of the raw scientific da