chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

When AC Electric is producing 120 volts with 20 amps, What controls the the 120 volts at 60cycles a second?
A taxpayer cashes in a certificate of deposit early and incurs a penalty. Where is the penalty deducted from income?
Essay on impeachment and how it is being used today?
a line parallel to y=3x+2 and intersects the points (1,9).What is the equation of this parallel line
What is the difference between operating systems and application software?
True Or False: All of an organism's cells has the exact same DNA Explain how you know this is true:
Scientists have observed huge bubbles of gas ejecting from the sun. Which of these events would most likely occur due to this solar condition? (2 points) Questi
The fear or anxiety associated with real or anticipated communication with another or others is called?
simplify the expression
frued thought that if we repressed our sexual desires we would become either neurotic or