Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

Besides the 90° angle measure, what are the other two angle measures of a right triangle with side lengths 5, 12, and 13? Round to the nearest degree.
The north american free trade agreement continues to spark debate today, particularly concerning?
name another career that combines science with another interest
An experiment requires 42.5 g of sulfuric acid, which is easier to measure by volume than by mass what voliume should be measured out if the denstiy of the sulf
What role did the Roman Empire and Christianity play in the creation of the modern Gregorian calendar?
A form of glucose stored in the liver and muscles is called what?
Multiply or find the special product. (Simplify your answer completely.) [(x − 8y) + z][(x − 8y) − z]
The largest time unit in the geologic time scale is the A. epoch. B. era. C. period. D. eon.
In windows vista, which process allows you to display two documents side by side?
how does ally show Travis that she believes in him.. the fish in a tree story