amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What does a Bathymetric chart do?
The governors in the colonies usually promoted the needs of the colonists rather than promoting British interests. True or false?
LeAnn wants to gift wrap a present she got for her little brother. How many square inches of gift wrap will be needed to cover a box that is 5in x 7in x 3in?​
4. Why do you think countries that formerly possessed nuclear weapons, such as Ukraine and SouthAfrica, may have given them up? Why do you think other countries
In simplest radical form, what are the solutions to the quadratic equation 6 = x2 – 10x?
before becoming president, John Adams was what
The reaction below is allowed to come to equilibrium. After equilibrium is reached, the temperature of the container is raised by 50ºC. Which statement below de
Which is the second largest nation?
Which mapping represent a relation is a function PLEASE HELP ASAP
Kathy distributes jelly beans among her friends. Alia gets 4^2 fewer jelly beans than Kelly, who gets 3^3 jelly beans. How many jelly beans does Alia get? A. 4