ivionniahampto11 ivionniahampto11
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

At Garcia's Bike Rentals, it costs $13 to rent a bike for 3 hours. How many dollars does it cost per hour of bike use?

Respuesta :

vinayps vinayps
  • 01-05-2020

Answer:

$4.33

Step-by-step explanation:

3 hours -> $13

1 hour -> $13/3 = $4.33

Answer Link

Otras preguntas

I need a sentence for stodgy.
elli has some money If she buys 2 comic books, she will have $7 left If she buys 3 comic books, she will need $8 more. How much does each book cost?
What fractions are equivalent to 2/3
Which of these statements is NOT a characteristic of the cladistics system? It shows the "rank" of the organism. It shows the probable sequence of origins. It s
Which emerged after deindustrialization? free trade manufacturing-based economy oil surplus service-based economy stagflation
elli has some money If she buys 2 comic books, she will have $7 left If she buys 3 comic books, she will need $8 more. How much does each book cost?
The 'divide and rule' policy employed by the English was developed by the _____.
I need a sentence for stodgy.
A rectangular garden is 49 feet longer than it is wide. Its perimeter is 302 feet a) let w be the width of the garden and L be the length. Write a system of li
Which of the following best describes the French intellectual Jean-Jacques Rousseau? A. a Romantic artist who painted scenes from nature B. a leader of the Fren