yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

Write in powers of 10 notation: 3 trillion; five-thousandths; 730,000,000,000,000; 0.000000000082.
1. Describe one major difference in human behavior before and after the Agricultural Revolution, 10,000 years ago
what is an open attack, usually armed?
X over 8 is greater than or equal to 1 . Solve & graph
what number is 6.1% of 60
will amplitude change if the pitch gets louder
An analysis of an oxide of nitrogen with a molecular weight of 92.02 amu gave 69.57% oxygen and 30.43% nitrogen. What are the empirical and molecular formulas f
Why is heartwood darker in color than sapwood? A.Heartwood is closer to the center of the stem; sapwood is away from the center of the stem. B.Heartwood does no
Which ruler united the Persians into a powerful kingdom?
why is 743 a prime number