gaelzamarripa05 gaelzamarripa05
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen bran muffins cost $9.48. Which equation represents the cost, y, of x muffins

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

12y+9.48x=0

Step-by-step explanation:

Note dozen means 12 in mathematics

So 12 muffins cost $9.48

X muffins cost $y

So let's cross multiply

12×y=9.48×x

12y=9.48x

Substrate 9.48x from both sides

12y-9.48x=0

So the final equation is 12y-9.48x=0

Answer Link

Otras preguntas

Critique this please.
Alan is sure to tell his boss about every new client he gets for their firm and he is sure to pass along any compliments he gets from those clients. which impre
A patient’s documented employment history would fall under which element of the pfs history
True or false all squares have four congruent sides .since rectangles are squares all rectangles have four congruent sides
Can someone help me do these last question on my homework. 1) 6/b-1=9/7 2)4/m-8=8/2 3)5/6=7n+9/9 4)4/9=r-3/6 And please show how you did it
The different substance in a mixture
how do you find the answer ?
Baby misha scored at the average level on the bayley scales of infant development, performing at the average level for children of the same age. she received a
A student stirs 2 tablespoons of honey into a glass of water. How will the addition of honey affect the water’s colligative properties?
Which best describes U.S. foreign policy today?