travonsmall1998ts travonsmall1998ts
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

A store is advertising 3 boxes of cereal for $1.95 each. What expression. Would be used to find how much 3 boxes costs?

Respuesta :

mathias19
mathias19 mathias19
  • 01-02-2020
1.95x3 or yx3 because thats how multiplication works
Answer Link

Otras preguntas

How many significant figures are in 0.08260 L? 4 5 6
Suppose the Baseball Hall of Fame in​ Cooperstown, New​ York, has approached World Wide Cards with a special order. The Hall of Fame wants to purchase 51,000 ba
use the tables below to find (p-q)(2)
What happened to charlie when he went in the boat
In a five-minute oral report, compare and contrast the novel and film versions of To Kill a Mockingbird. Compare and contrast the ways in which related themes a
Which statements are true based on the diagram? Check all that apply. Points A, B, and D are on both planes. Point H is not on plane R. Plane P contains point
Choose the correct alternative that answer this question : When do we celebrate Father's Day in Brazil? And in the USA?________________________ * 1 ponto Third
Try to get to every number from 1 to 10 using four 4's and any number of arithmetic operations (+, −, ×, ÷). You may also you parentheses. Examples to get 0: 0=
Solve for X, 3^x + 3^2 = 90​
Best Deals, Inc. has 10 units in ending merchandise inventory on December 31. The units were purchased in November for $160 each. The price lists from suppliers