stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

which graph correctly solves the system of equations below? y = − x2 + 1 y = x2 − 4
what elements are often used to persuade an audience
A shopper pushes a grocery cart 20.0 m at constant speed on level ground, against a 35.0 n frictional force. he pushes in a direction 25.0? below the horizontal
The phrase "ability to do work" is a definition of
Why have political pundits in texas been asking when texas will turn blue?
Which of the following is most appropriate for the closing in a business letter? Got to go, Nice knowing you, See you soon, Yours truly,
rewrite fraction 2/11 with a denominator of 22
Pentagon ABCDE and pentagon A'B'C'D'E' are shown on the coordinate plane below: Pentagon ABCDE and pentagon A prime B prime C prime D prime E prime on the coor
Can someone please help quick
A CFL bulb has an efficiency of 8.9% and a power of 22 W. How much light energy does the lightbulb produce in 1 second