mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Probability: For these problems, consider a standard American deck of playing cards—52 cards, 4 suits in the deck, 13 cards in each suit. Imagine also that the
40 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! HELPPPPPPPP!!! Mike traveled from the school to the mall and then from the mall to the library. Henry traveled from the s
What was he benefit of a calotype over a daguerreotype?
Write a function rule that gives the total cost c(p) of p pounds of sugar if each pound costs $0.59.
The average rate of change of f(x)=3x+9 is 9. true or false?
how to eliminate negative self-talk
What term identifies the physical interface between a computer and its peripherals? A. Connectors B. Hardware C. Software D. Storage devices
Select the best possible first step to solving the system by first eliminating the x variable. 3x + 5y = 1 2x + 4y = −4 Multiply the first equation by 2, and
What are valence electrons?
The student council president wants to find out the opinion of the students on the issue of school lunch options. The president sends out a survey to a random s