chocolate2138 chocolate2138
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Richard bought six pounds of sliced ham for $2.79 per pound. How much did he spend?
$8.79
$16.74
$12.24
$16.24

Respuesta :

diegomobz
diegomobz diegomobz
  • 02-12-2019

Answer:

$16.74

Step-by-step explanation:

so for every pound is 2.79 so just so

6 times 2.79

Answer Link
oliver6180
oliver6180 oliver6180
  • 02-12-2019
The answer is 16.74, you just multiply 6 x $2.79
Answer Link

Otras preguntas

What is your final speed from rest when you accelerate 5.25 m/s/s over a distance of 32.5 m?
Which of the following agencies is responsible for compiling the NCVS? Office of Juvenile Justice and Delinquency (OJUD) O Bureau of Justice Statistics (BJS) Fe
Many parts of the eye work to focus or control light except the... A.) Lens B.) Retina C.) Cornea D.)Pupil
Please Asp helppp math
Which of the following statements is true of unpaid internships? O Interns are entitled to jobs at the end of their internships. O Interns are entitled to wages
I need some more help
Which statement best describes how Greek architecture inspired Roman architects? Like Greek architecture, Roman buildings often made use of pediments and column
Help me solve this equation and explain how you got the answer! I’ll give you brainliest
I need some help, I have this assignment due tomorrow.
Which of the following are examples of matter? (Choose all that apply) Water Gold Air Light