gemel70 gemel70
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

Ken purchased 100 pencils for $4.00 . What’s the unit rate

Respuesta :

FrozenWatermelon
FrozenWatermelon FrozenWatermelon
  • 02-10-2019

Answer: 1 pencil = $0.04

Step-by-step explanation:

Answer Link
akephd
akephd akephd
  • 02-10-2019
The unit rate is the price per pencil.
$4.00/100=$.04 or 4 cents per pencil
Answer Link

Otras preguntas

10,119 in word form for math
what is the 4th term
confucianism was first favored by state officials during the______dynasty??
The difference of the English bill of rights and the mayflower compact
Which expression is equivalent to 121-x^2
( B. the grocery store was selling variety bags of apples. each bag contained x braeburn apples, y granny smith apples, and z honeycrisp apples. zahra bought 2
vitamins and minerals found in strawberrys
people with a lactose intolerance are able to take products such as lactaid that contain the lactase enzyme with their meals. these products can be taken in pil
How many flat whole cubes would I use to model 1,200
describe the structures and functions of starch and celluose