zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

What are the benefits of scientists using the metric system worldwide?select all that apply
can I get some help please
How is 2 ones the same as 20 tenths?
I need help with math
Drew has 50 red, green, and blue marbles. He has six more red marbles than blue marbles and four fewer green marbles than blue marbles. Write and solve an equat
the temperature in winter night was -23 degrees Fahrenheit the temperature Rose by 5° when the sun rose when the sunset again the temperature drop by 7 degrees
If your computer is connected to the internet, the contents of the help page reflect both the ____ installed on the computer and material from microsoft's websi
What are the benefits of using universal terms and anatomical position to refer to a location on the human body?
This is for the book Treasure Island, thanks!- Jim says his "second folly" was to (A) leave the stockade with only two men to guard it (B) steal biscuits (C)
Which identity resulted from the proof in part A, which showed that a triangle with side lengths x2 − 1, 2x, and x2 + 1 is a right triangle?