trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

Determine the common difference of the arithmetic sequence in which a1=5 and a5=17. Determine the 21st term of the sequence
A nitrogen atom has _____ valence electrons. Answers.A) 0b) 3c) 5d) 7e) 8
Determine the common difference of the arithmetic sequence in which a1=5 and a5=17. Determine the 21st term of the sequence
PLEASE HELP ME FOR 60 POINTSwrite a poem inspired from the image on the screen. Poem should be at least 10 lines with line breaks.​
what are the zeros of f(x) = (x-1) (x+6)? select all that apply
Escribe una ecuacion para representar cada colgador
Divide the fractions and reduce: 2 1/4 ÷ 1/6a. 3 3/4b. 3 2/3c. 3 1/2d. 3 1/3
What structure prevents food from entering the nasal cavity while swallowing?
Can you someone please help me with this question please
% of adult daily smokers who began to smoke by age 18 A) 80% B) 90% C) 95% D) 99%