Seudónimo Seudónimo
  • 02-09-2019
  • Mathematics
contestada

Please answer this correctly

Please answer this correctly class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-09-2019

We have to multiply the unit cost by the number of items bought to find out the total cost. For the baseball coach, we have

[tex]2\cdot 6 = 12[/tex]

For the basketball coach, we have

[tex]9\cdot 14 = 126[/tex]

So, the difference is

[tex]126-12 = 114[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

juan has 12 muffins he puts 1/4 of the muffins in a bag how many muffins does juan put in the bag
why did construction of the panama canal become more important to the United States after the Spanish American war?
All the following words are spelled correctly except _____. inferrence deterrence reference utterance
The pressure the gas exert the walls of the container will decrease because the gas particles hit the wall of the container
During puberty, the hormones in your body are always at normal levels. a. True b. False
What would be a chemical reaction
Compose un petit poeme.Comence par: C est ma chambre.Dans...
Which of the following is not equal to 0.536 kilometers? 53.6 hectometers (hm) 536 meters (m) 536,000 millimeters (mm) 53,600 centimeters (cm)
Parasitic infections generally infect the __________. a. skin and lungs b. intestines and skin c. lungs and intestines d. blood and intestines
When Queen Elizabeth I says that she has “the heart and stomach of a king,” she means that —?