metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

Please help! Will mark brainliest!
please help me im stressing :(( please view the image below to help me and provide explanation (what did Danielle do wrong )
A shark is being tracked with a fin tag. The shark is swimming steadily 32 feat below the surface before ascending 5 feet and quickly descending 13 feet. what i
4r3 +8r2 −5r−10? It = to (r+2)x(4r^2-5)
THe solution turns green. what do you think has happened?
Help needed desperately
_____ provides the best video resolution. * VGA HDMI USB DVI
write 0.22 as a fraction
Convert 625 mg to kg.
Rachel has completed her assignment and wants to email her file to her instructor. She wants to rename her file according to the naming convention of her course